5 hapa për një lëkurë të shëndetshme [VIDEO]

Nov 15, 2017

Lëkura është organi më i madh i trupit e cila na mbron nga bakteret, viruset, ndotja dhe substancat kimike që hasim në vendin e punës dhe në shtëpi, prandaj kujdesi i saj është tepër i rëndësishëm.

Sipas dermatologëve, për të pasur një lëkurë të shëndetshme duhen ndjekur këto 5 hapa.

Një dietë e shëndetshme mbanë të gjallë lëkurën tuaj, sigurohuni të konsumoni shpesh mango, vaj ulliri, çokollatë të zezë, domate, çaj të bardhë dhe omega 3.

Dhe pini sa më shumë ujë gjatë ditës sepse e ndihmon lëkurën të dehidratohet.

Mbani në kontroll stresin, pasi sipas studimeve, niveli i lartë rrit riskun me 23% shfaqjen e akneve në fytyrë.

Një tjetër mënyrë për të mbajtur fytyrën e shëndetshme është pastrimi i saj rregullisht me ujë të pastër, të paktën dy herë në ditë.

Duhani dhe pagjumësia është armiku kryesor i lëkurës, prandaj flini sa më shumë dhe konsumoni sa më pak duhan.

 

 

radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll