"Mjaft!", protesta që mblodhi 350.000 pjesëmarrës në sheshin e Barcelonës

Oct 08, 2017

3 Ditë gara në terren të vështirë dhe me mot me shi u shpërblye sot me ndarjen e disa çmimeve.
Por kjo nuk është gara e fundit, Bike Clube Tirana premton se do të rikthehen përsëri vitin tjetër, me një garë ndërkombëtare.
Protesta u zhvillua nën moton “Mjaft”, “Le t’i kthehemi arsyes”. Në sheshin Urquinaona në kryeqytetin katalanas, Barcelonë, njerëzit kënduan himnin “Viva Espana” dhe valëvisnin flamuj spanjollë. Në demonstratë kishte shumë pjesëmarrës nga rajone të tjera spanjolle.
Edhe nobelisti i letërsisë, shkrimtari Mario Vargas Llosa mori pjesë në protestën për unitetin e Spanjës. Peruani me nënshtetësi spanjolle u shpreh në një fjalim, se demokracia spanjolle do t’i rezistojë çdo lloj “komploti pavarësie”, njofton DW./ballkanweb/

radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll