Një lojë e re po qarkullon në rrjet dhe të gjithë po e provojnë. Bëhet fjalë për një lojë personaliteti ku numrat tregojnë shumë për ju. Asgjë nuk është e rastësishme në këtë jetë, dhe kjo shprehje e vjetër nuk e humbet kurrë kuptimin. Këtë e vërteton edhe loja në fjalë pasi mjafton të merrni 3 shifrat e fundit të numrit tuaj të telefonit, dhe të gjeni kuptimin si më poshtë.

Kuptimi i çdo numri

1 – Paratë

2 – Blerjet

3 – Dashuria

4 – Alkoli

5 – Ushqimi

6 – Udhëtimet

7 – Gjumi

8 – Seksi

9 – Miqtw

0 – Muzika

Shëmbull: Nëse 3 shifrat e fundit të numrit tuaj janë “593”, atëherë gjërat që ju bëjnë të lumtur janë; ushqimi, miqtë, dhe dashuria.

Capture-63.png

Burimi: opinion.al

Published in MAGAZINA

Ka vetëm një mënyrë në të cilën qent dhe delet bëjnë seks. Kjo mënyrë qëndron për elefantët, majmunët dhe kafshët e egra. Vetëm njëbrirëshat duhet të kenë kujdes kur bëjnë seks oral ose ndonjë insekt që e ha partneri. Çdo gjë, është e programuar në genet e specieve të ndryshme.

Përpos njeriut, në mbretërinë e kafshëve, nuk ka nevojë për biseda të çuditshme rreth seksit. Mendja e njeriut është aq e komplikuar dhe ka shumë dhoma boshe dhe hapësira për të menduar për seksin. Kjo nuk është diçka e keqe, derisa mendon, që, ne jemi kafshët e vetme që bëjmë seks në privatësinë e shtëpisë tonë. Ne, nuk shikojmë rregullisht fqinjët tanë si bëjnë seks, duke i krahasuar me mënyrën tonë. Ajo çka ne bëjmë është “të shohim porno“, duke supozuar që pornografia është mënyra e duhur për të bërë seks, me këta burra që dijnë çfarë bëjnë dhe gra që janë të gatshme të provojnë çdo gjë. Këtu futen librat, studimet dhe blogjet si ky i imi. Ato mundohen të ndriçojnë se si duhet të jetë seksi duke dhënë shumë këshilla se si të ndjesh kënaqësi maksimale. Por, asnjëra nga opsionet e permendura nuk të vjen në ndihmë nëse nuk arrin të flasësh me partnerin. Sepse në ndryshim nga delet, elefantët dhe majmunët, ne, njërëzit, kemi mënyra të ndryshme eksitimi. Dikush nga ne ka qejf një gjë, por jo një tjetër. Kështu që është e pamundur për një partner të dijë se si mund të kënaqë seksualisht tjetrin, nëse nuk ka komunikim.Merr dhe Jep
Shpesh herë mendojmë që nëse të dy partnerët janë të eksituar, atëherë do të mjaftojë të heqim rrobat dhe seksi do të jetë perfekt. Kjo mund të jetë e vërtetë për disa çifte që bëjnë seks të mirë që në fillim, por ndërkohë ka të tjera që harxhojnë muaj dhe ndonjëherë vite për të gjetur atë urën lidhëse. Këtu hyjnë në lojë dhe ndjenjat e fajit dhe turpit, të cilat janë emocione mahnitëse. Ne bëhemi të fjetur dhe më pak të motivuar nëse na mungojnë këto emocione, por nëse kemi shumë turp dhe faj mund dhe të jemi në luftë me veten. Shumë prej nesh do të performonin më mirë nëse nuk do të kishin turp nga ajo që i eksiton apo rrit interesin, kënaqësinë apo libidon. Kjo qëndron sidomos për ata që stepen shumë për t’i treguar partnerit se çfarë pëlqejnë e çfarë jo. Për fat të keq, ne bazohemi dhe në rezultate e anketave seksuale të bëra ndoshta nga njerëz që kanë turp nga seksualiteti i tyre, dhe veçanërisht për masturbimin apo diçka që është më shumë e çuditshme.

Turpi dhe Faji
Imagjino bisedën midis dy njerëzve që janë duke bërë seks për herë të parë bashkë”
“Uh, mos duhet të…’
“Mendoj që po…”
“ Ok “
Kaq. Aty fillon akti. Më pak se dhjetë fjalë, shumica e tyre prej dy rrokjesh. Shpellarët ndoshta komunikonin më shumë. Por, ja biseda në fund të aktit:
“Ishtë shumë mirë …” ( ndoshta e vërtetë, ndoshta jo)
“ Po, dhe për mua …” ( ndoshta e vërtetë, ndoshta jo)
Pjesa më e madhe e njerëzve nuk janë dhe aq të turpshëm për të bërë seks, por shumë të turpshëm kur vjen puna te biseda rreth tij. Një faktor është dhe mungesa e fjalëve rreth seksit apo organeve, të lehta për t’u përdorur. Shumë prej nesh ndodhen midis dyshimit në përdorimin e termave latin apo të përditshmërisë së dialektit tonë. Per shembull: ”kur isha duke të bërë një cunnilingus” ose “ kur isha duke të lëpirë dhipin”. Asnjëra prej tyre nuk është mënyre komode e të shprehurit.

Pas martesës: ushqeje ose mund të vdesë
Shumë çifte me kalimin e viteve flasim gjithmonë e më pak rreth seksit. Bisedat e tyre ndyshojnë ashtu sikurse jeta e tyre. Bisedat kryesisht kanë të bëjnë me pazarin, punën, fëmijët, kuzhina e nevojat e tjera familjare. Dëshirat seksuale sikur fillojnë e fshihen dhe zhvillohet ai turpi për të biseduar për disa çështje që deri para disa viteve do të kishin lënë zgjuar gjithë natën. Pas disa viteve duket sikur seksi nuk ka më vend kur të zhvillohet dhe rritet.

Por, imagjino sikur të shkosh në restorant dhe shefi, pa të pyetur fare, të të sjell një ushqim po pjatë, ose shkon në kafe dhë të japin porosinë pa pyetur nëse të pëlqen apo pa të pyetur fare. E njëjta gjë ndodh dhe me seksin. Mendojmë gjithmonë që partneri ynë e di se çfarë na pëlqen pa i dhënë feedback ose pa i treguar saktë çfarë duam ose nuk duam. E njejta gjë ndodh dhe me revistat ose me artikujt online ku ka këshilla se si të puthim ose se si të eksitojmë një vajzë/djalë. Nuk e di pse presim që djemte apo burrat t’i dinë të gjitha dhe të jenë të aftë për çdo gjë. A thua ata kanë lindur të ditur . Nuk e kuptoj pse nuk nxisim që të dyja apo gjitha gjinitë të zbulojnë njëri-tjetrin bashkë, duke mësuar njëri- tjetrin gjatë kohës dhe rrugëtimit.

Kur flasim me partnerin për seksin ndoshta ju ndihmon të gjeni disa nofka për organet gjenitale, penisin apo vulvën tuaj. Kështu mund të krijoni një kod tuajin dhe të keni një bisedë sekrete dhe para të tjerëve. Mund të vendosni të shikoni një film të ri erotik çdo muaj, të blini revista, të lexoni tabu.al të nënvizoni një frazë apo një poezi që ju pëlqen dhe të ja çoni partnerit. Të blini çdo javë ndonjë të brëndshme të reja, të provoni nje herë në muaj një pozitë të re.

Njerëzit dhe marrëdhëniet nuk duhen nënvlerësuar, asnjëherë. Kini parasysh, që për të mbajtur gjallë një marrëdhënie duhet shumë, më shumë pun, se sa kjo që përshkrova unë. LOVE

arne-tabu-ilustrimi-11-1500x500.jpg

Nga Zhaklin Lekatari/tabu.al

Nga Zhaklin Lekatari
Published in MAGAZINA

Mendoni se dini gjithçka për seksin? Epo…seksi rezervon gjithnjë surpriza dhe seksualiteti (femëror,apo mashkullor) shfaqet gjithnjë si një aventurë e re. Nga përmasat e atij dhe asaj, deri tek orgazma, duke kaluar nëpërmjet praktikës së autoerotizmit dhe për disa gjëra të pathëna. Për një seksualitet të kënaqshëm, duhet edhe të lexosh e të studiosh.

Kanë rëndësi edhe përmasat e asaj: Jo vetëm përmasa e penisit, tashmë shkenca ka dalë në përfundimin se dhe përmasat e “femrave” kanë rëndësi. Në fakt dhe madhësia e klitorit dhe pozicionimi i tij influencojnë në mënyrë thelbësore në arritjen e kënaqësisë dhe orgazmës. Klitori është shumë më i madh nga sa ne shohim në pjesën e jashtme. Ai mund të arrijë deri në 10 cm gjatësi dhe 6 cm gjërësi.

Thyerja e penisit nuk është legjendë urbane: A mund të thyhet penisi? Me sa duket PO! Pra nuk kemi të bëjmë me një legjendë urbane: dhe pse penisi është një organ që përshtatet, mund të ndodhë që të thyet për shkak të një çarjeje të papritur të enëve të gjakur gjatë ereksionit. Në këto raste kemi të bëjmë me një dhimbje shumë të madhe. Nga ana tjetër mund të flasim dhe për mospërpuethshmëri mes organit femëror dhe atij mashkullor, raste të rralla, por që janë në gjendje ta bëjnë seksin gati të pamundur dhe të dhimbshëm.

Edhe ai shtiret për orgazmën: Sipas një kërkimi të fundit amerikan, 31% e burrave të intervistuar janë shtirur sikur kanë arritur orgazëm të paktën një herë në jetë. Edhe burrat, kur simulojnë e bëjnë për të mos zhgënjyer partneren, për të mos e bërë të mendojë që ajo nuk është majtueshëm tërheqëse, apo që ka një problem të tipit seksual. Po përse burri arrin të shtiret për orgazëm? Duke përjashtuar problemet e tipit fizik dhe funksional, motivet mund të lidhen edhe me stresin dhe ankthin e performances, shkruan living.al. Frika se mos ejakulon shumë shpejt, mund te çojë në bllokimin e kënaqësisë.

Published in MAGAZINA

Fantazitë seksuale janë private në shumicën e kohës dhe zhvillohen me dyer të mbyllura. Për disa njerëz, gjëja më e turpshme që mund t’ju ndodhë është bërja publike e fantazive dhe dëshirave të tyre private. Zbuloni çfarë dëshirojnë ato:

Dominimi

Seksi në të cilin njëri partner dominon është fantazi e shumë femrave. Nuk është me rëndësi a dominon mashkulli apo femra, me rëndësi është që njëri të jetë udhëheqës i lojës seksuale.

Seks me tre veta

Seksi në treshe nuk është vetëm fantazi e meshkujve por edhe e femrave. Ato dëshirojnë një person tjetër në krevat, sepse thjesht dëshira për këtë aventurë i tërbon.

Dashnor i përsosur

Njëra nga dëshirat më të mëdha të femrave është seksi me një mashkull të bukur dhe të zjarrtë, i cili di të kënaq atë më shumë se askush tjetër.

Published in MAGAZINA

Seks që të marrësh provimi! Ky është fenomeni i ri që ka nisur të dalë në pah dhe po denoncohet së fundmi nga studentët shqiptarë. Një studim i një ditë më parë që flet për korrupsionin që ka pushtuar universitete publike shqiptare e Organziatës Qëndresa Qytetare vë theksin dhe tek kërkesat e petagogëve për favore seksuale në këmbim të notës. Në fakt është hera e parë në vendin tonë që studentët në një studim kanë guxuar të raportojnë ngacmimet seksuale. Deri pak kohë më parë ky fenomen as që nuk është përmendur dhe ka qënë tabu, por sot kohët kanë ndryshuar dhe me shumë të ngjarë studentët shqiptarë janë bërë më të guximshëm dhe po denoncojnë. Ata në fakt kanë plotësuar një pyetësor në mënyrë anonime dhe një pjesë jo e vogël e tyre e kanë raportuar këtë fenomen negativ. Po meqë studimi është kryer në tre universitete qarku është i mbyllur. Petagogët që ngacmojnë seksualisht ndodhen në Universitetin e Tiranës, në atë të Durrësit dhe të Elbasanit. Më shumë se kaq studentë nuk guxojnë dot, pasi ata nuk kanë denoncuar profesorët në gjykatë. Në fakt ngacmimi seksual në këmbim të notës është një akt shumë i rëndë dhe përbën vepër penale.

printscreen_seksok.jpg

Published in INNEWS

Meshkujt e adhurojnë seksin anal dhe nëse partneri yt të ka kërkuar diçka të tillë, por ti ende nuk arrin ta kuptosh se përse atij i pëlqen kaq shumë, atëherë zbulo arsyet e vërteta.

1. Sepse ai jep ndjesi krej ndryshe në krahasim me seksin vaginal

Është një zonë e re të cilën ai nuk e ka provuar më parë dhe nga ana tjetër zona anale është më e ngushtë dhe i fal mashkullit një kënaqësi të veçantë seksuale.

2. Sepse është një zonë e ndaluar

Seksi anal vazhdon të konsiderohet ende disi tabu dhe një zpnë e ndaluar. Pikërisht kjo e bën atë ta dëshirojë edhe më tepër.

3. Sepse aty është “zonë e virgjër”

Meshkujt mendojnë se nëse ti ke pasur eksperianca të tjera seksuale me të dashurit e tut ë mëparshëm, zona anale është e virgjër dhe është vetëm për atë.

4. Sepse është diçka e re

Seksi anal praktikohet shumë rrallë dhe nëse ju po e provoni për herë të parë, ai vdes nga dëshira për të shijuar një anë krejt të re seksuale tënden.

5. Sepse është një status për të

Nëse miqtë e tij do të flasin për eksperincat e tyre me seksin anal, ai nuk do të dijë si të përgjigjet. Prandaj kjo eksperiencë është e rëndësishmë për të dhe i jep një lloj “statusi” mes miqve të tij.

Published in MAGAZINA

Në këtë artikull mund të zbuloni më mirë nga ana seksuale veten tuaj apo për ju meshkuj nëse doni të mësoni disa të fshehta nga dëshirat seksuale të patneres tuaj.

DASHI (21 Mars – 20 Prill)

Femrat e shenjës së dashit janë shumë pasionante dhe dinë si ta bejnë partnerin për vete në shtrat. Ato shpesh e marrin vet situatën nën kontroll duke e lënë partnerin pa frymë, prandaj janë më fat meshkujt që kanë në krah një partnere të shenjës së demit pasi mund të shijojnë vërtetë një seks fantastik dhe plot fantazi.

DEMI (21 Prill – 20 Maj)

Pa Femrat e shenshëns së Demit preferojnë seksin e ngadaltë dhe me shumë romanticitet. Ato gjithashtu duan të ndihen afër me partnerin e tyre dhe të shijojnë momentet intime pa u nxituar. Dhe nës pas seksit nuk flet me femrat e dashit, ato të marrin inat dhe do të mendojnë se partneri thjesht i ka shfrytëzuar.

BINJAKËT (21 Maj – 20 Qershor)

Femrat e shenjës së binjakëve janë shumë të paparashikueshme në seks. Atyrë jë pëlqen të ekperimentojnë më poza dhe vende të ndryshmë prandaj partneri duhet ti mbështesë dhe të ketë gjithashtu fantazi, pasi femrat binjakë nuk dinë të ndalen.

GAFORRJA (21 Qershor – 22 Korrik)

Femrat e shenjës së gaforres preferojnë seksin klasik dhe janë të ndrojtura dhe nuk marrin iniciative por ja lënë në dorë partnerit. Gaforret femra duhet të ndihen shumë të sigurta dhe të kenë shumë besim te partneri i tyre që të filllojnë të ndihen më të lirshme, por deri sat ë vijë ajo ditë puna kryesore i takon mashkullit.

LUANI (23 Korrik – 22 Gusht)

Femrat e shenjës së Luanit janë shumë të dhëna pas seksit dhe dinë të flirtojnë dhe ta bejnë gjitnjë për vete partnerin. Dhe ato në seks janë të pambërmajtshme, prandaj edhe partneri nuk duhet të dijë të rrijë tërë natën zgjuar...

VIRGJËRESHA (23 Gusht – 22 Shtator)

Femrat e shenjës së virgjëreshës janë shumë të dhëna pas seksit, por ato duan që çdo gjë të jetë pefekte, si për nga atmosfera deri tek vet partneri, nga i cili kanë shumë kërkesa, pasi ai duhet të jtë në formën e tij ideale dhe të dijë të surprizojë virgjëreshën. Nga ana tjetër, gjatë seksit ato janë të heshtura dhe duan të shijojnë momentin por nëse diçka nuk shkon siç duhet, ato do ti mbajnë mëri partnerit të tyre përgjatë gjithë ditës së nesërme, prandaj meshkujt duhet të bëjnë kujdes...

PESHORJA (23 Shtator – 22 Tetor)

Femrat e shenjës së peshores janë shumë elegante në shtrat dhe nuk e durojnë dot seksin pa ndjenja, apsi kanë nevojë për pasion dhe u kushtojnë vëmëndje detajeve. Seksi i shpejtë apo i egër nuk ju përshtatet atyre aspak, pasi ato parapëlqejnë romanticitetin dhe ëmbëlsinë nga partneri i tyre.

AKREPI (23 Tetor – 21 Nëntor)

Femrat e shënjës së akrepit janë guru të seksit dhe ato janë gjithjë gati për eksperimente dhe aventura të reja, madje ato parapëlxejnë meshkujt plot energji dhe të rinj në moshë. Aton ë shtrat janë një uragan i vërtetë dhe vetëm meshkujt me temperament të fortë seksual mund ti përballojnë femrat akrep.

SHIGJETARI (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Femrat e shenjës së shigjetarit adhurojnë mbrëmjet romantike dhe intimitetin me partnerin e tyre. Ato duan të jetojnë bukur dhe seksi për to është pjesë e pandashme e jetës së bukur dhe plot pasion. Femrat shigjetar nuk lodhen kurrë nga seksi dhe nuk e refuzojnë kurrë seksin, prandaj partneri nuk duhet të harrojë këtë fakt dhe të ndihet fatlum.

BRICJAPI (22 Dhjetor – 19 Janar)

Femrat e shenjës së bricjapit nuk janë shumë të dhëna pas seksit dhe për to seksi duhet të jetë gjithnjë sipas shijes së tyre. Partnerët e femrave bricjapë do të mund ta ndjejnë veten me fat vetëm në rastet kur femra bricjap është në hunorin e duhur për seks, pasi ato janë në këtë rast shumë pasionante, por në rast kur ato vet nuk e dëshirojnë, ateherë partnerit nuk i mbetet gjë tjtë veçse të presë ditë më të mira.

UJORI (20 Janar – 18 Shkurt)

Femrat e shenjës së ujorit ashurojnë seksin spontan, atë të egë dhe të paparashikueshëm. Prandaj planet nuk funksionojnë me to dhe çdo gjë duhet të rrjedhë në mënyrë sa më natyrale. Prandaj partneri duhet të jetë gjithnjë në gatishmëri të momenteve kur ujori ndizet nga pasioni, pasi refuzimi ndaj tyre është një ngjarje e cila nuk harrohet dhe se ujori mund të hakmerret për këtë gjë apo të vendosë së nuk ka më ndjenjë në mes.

PESHQIT (19 Shkurt – 20 Mars)

Femrat e shenjës së peshqëve kanë nevojë për një atmosferë të veçantë dhe romantike për ta shijuar seksin dhe për tu ndjerë të relaksuara. Por kur vjen momenti i duhur, ato kanë aq shumë fantazi sa askush nuk mund ti ndalë dhe partneri mund të mbetet shumë i suprizuar në rastet e zjarrit dhe pasionit femrës së peshqëve dhe su metet gjë tjetër veçse të shijojnë këto momente si dhe të kontribuojnë në krijimin e atmosferës së duhur për të nxitur fantazinë seksuale të partneres së tyre.

Published in MAGAZINA

Tashmë Oriola Marashi ka mësuar mjaft mire si të jetë në qendër të vëmendjes ne showbiz-in shqiptar. Kjo pasi sa vjen dhe shfaqet sa më provokuese dhe dashur pa dashur me mbishkrimet e saj krahas fotove që poston provokon ndjekësit e saj. Oriola këtë herë na ka treguar se është e fiksuar me këngën “No limit” të G-Eazy dhe reperëve të tjerë në bashkëpunim, pasi si mbishkrim ka tekstin e kësaj kënge.

“Fuck with me and get some Money”, - shkruan Oriola ne postin e fundit./intv.al/

oriola_Edisonit.jpg

Published in SHOWBIZ AND GOSSIP

Femrat nuk duhet të urinojnë para seksit, pasi ato që urinojnë përpara seksit janë më të rrezikuara të preken ndaj infeksioneve në traktin urinar. Në këtë përfundim kanë dalë së fundmi studiuesit, të cilët shprehen se ky veprim mund t’iu vërë në rrezik.

Një urologjist në New York-u tregoi se keqkuptimi më i madh tek femrat është ideja se ato duhet të urinojnë para aktit seksual. Ndërsa e kundërta ndodh pas seksit, pasi urinimi i zbras të gjitha bakteriet .

Published in MAGAZINA

Kur vjen fjala tek seks, edhe pse mund të kemi kaluar një ditë të keqe apo jemi jashtëzakonisht të mërzitur i të gjithëve na ndriçon fytyra. Nuk ka asgjë më të keqe se të kalosh një kohë të gjatë pa pasur marrëdhënie seksuale.

Published in MAGAZINA