Kryeministri Edi Rama ka folur sot në emisionin “Zona Debat” në “Klan Kosova” për marrëveshjen me detin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Sipas Ramës, Meta me ciklin e takimeve të tij po kërkon kohën e nevojshme për të marrë vendimin e duhur për të dhënë plotfuqishmërinës për negociatat pas kërkesës së Bushatit.

“Jemi në një situatë ngërçi prej disa vitesh me Greqinë, si pasojë e faktit e një marrëveshje mes qeverive të shkuara, është konsideruar antikushtetuese.

Kjo ka qenë arsyeja që në ditën e parë kemi ngritur këtë çështje me palën greke.

Në vitin 2015, pasi pala greke ka hapur tenderin për shpime në zonën naftë mbajtëse, ne kemi kërkuar pezullimin e menjëhershëm.

Për sa kohë ka një kontest në ujëra detare të dy shteteve, ku ka qenë momenti ku pala greke nuk mundi të impononte në mënyrë të njëanshme një marrëveshje nul.

Ka qenë një proces i vështirë në kemi ngritur tensionin dhe nuk kemi pranuar të mbyllim sytë qoftë përballë integriteti territorial të Shqipërisë, qoftë më çështjen çame, qoftë me ligjin e luftës që është një problem serioz.

Edhe varrezat, duhet ta theksojë ne nuk kemi bërë një marrëveshje, por kemi zbaruar marrëveshjen e vjetër.

U kemi thënë fqinjëve tanë o ulemi dhe zgjidhim plagët e të shkuarës, sepse kështu nuk mund të ketë fqinjësi të mirë,” tha kreu i qeverisë.

Rama shpjegoi edhe pse nuk ka emra për grupin negociator duke u shprehur: “Unë nuk mendoj që presidenti refuzon, unë mendoj që presidenti ka të gjithë të drejtën e vet duke marrë parasysh që procesi vjen pas një rezultati të padenjë.

Nuk dua të mendoj se presidenti është përfshirë në ndonjë axhendë poltike për ta dështuar këtë proces. Nuk mund të ngrihet një grup negociator, pa marrë plotëfuqishmrinë nga president dhe sipas legjlislaturën.

Published in INNEWS

Kosova po e pret Festën e Pavarësisë në mënyrën më të mirë të mundshme. Një ditë para festës për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj ka konfirmuar se është arritur marrëveshja për korrektimin e demarkacionit me Malin e Zi, një nga kërkesat e vazhdueshme edhe nga Bashkimi Evropian. Një lajm shumë i mirë ky për shtetasit e Kosovës dhe ata të Malit të Zi e i menjëhershëm ishte reagimi i kryeministrit Edi Rama për këtë marrëveshje historike.

Përmes një statusi në facebook, Rama shkruan se është rrugës për në Prishtinë, me siguri për t’u bërë pjesë e festimeve për 10-vjetorin e Pavaraësisë së Kosovës dhe se gjatë udhëtimit ka marrë lajmin e madh.

Rrugës për Prishtinë ku sapo dëgjova për hapin e rëndësishëm drejt finalizimit të demarkacionit me Malin e Zi! Uroj të mbyllet sa më parë”, shkruan Rama.

Pas marrëveshjes së arritur mes Malit të Zi dhe Kosovës për demarkacionin ka reaguar edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Meta përshendeti vendimin mes dy vendeve, ndërsa shtoi se Mali i Zi është partner i shkëlqyer.

"Mali i Zi partner i shkëlqyer i shqiptarëve. Miratimi i Demarkacionit do të sjellë një pranverë europiane për Kosovën dhe qytetarët e saj", u shpreh Meta.

Edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Malit të Zi për Demarkacionin. Përmes një mesazhi në faqen e tij të ‘Facebook’-ut, Basha tha se në këtë përvjetor të dhjetë të pavarësisë ky është një lajm i mirë për Kosovën.

"Përshëndes arritjen e marrëveshjes mes presidentit të Kosovës dhe atij të Malit të Zi. Në këtë përvjetor të dhjetë të pavarësisë ky eshte një lajm i mirë për Kosovën.
Marrëveshja është një akt i qartë i bashkërendimit të Kosovës me aleatët tanë euroatlantikë. Shpreh bindjen se votimi i saj në parlamentin e Kosovës meriton vlerësimin e duhur nga institucionet europiane dhe se do të shpejtojë hapat e Kosovës drejt integrimit europian.", shkroi Basha. 

Published in INNEWS

Debati parlamentar merr gjithnjë e më shumë formën e një shaqjeje humori ku batutat e liderëve tregojnë vlerësimin që ata kanë për njeri-tjetrin.

Kështu ish-lideri historik i demokratëve Sali Berisha dhe kryeministri Edi Rama folën për të çmendur, për betejë dështakësh, ufo, bufë e buba kaçurrel.

Pastaj erdhi radha e pantallonave kaubojs, fasuleve, e sallamit dhe pallavrave.

Në Videon e mëposhtme mund të shihni e dëgjoni batutat mes kryeministrit Rama dhe ish-kryeministrit Berisha.

Published in INNEWS

Teatri kombëtar do të shembet dhe në po të njëjtin vend do të ndërtohet teatri i ri me të gjitha standardet. Ky është zotimi i kryeministrit Edi Rama në sallën e kuvendit, ku ju dha përgjigje të prerë të gjithë kundërshtuesve, e në radhë të parë artistëve, të cilët prej ditësh kanë shfaqur kundërshtinë e fortë ndaj këtij vendimi.

“Teatrin do ta bëjmë dhe atë godinën aty do ta shembim që ta keni shumë të qartë dhe aty do të ndërtojmë një hapsirë evropiane për të parë teatër.’ u shpreh Rama.

Debati mes opozitës dhe kryeministrit u fokusua edhe tek arsimi i lartë, dhe sulmet e shefit të ekzekutivit ndaj universitetit të Tiranës. Në mungesë të liderit demokrat Lulzim Basha, për shkak të një vizite jashtë vendit, peshën e debatit në Kuvendi e mbajti lideri historik Sali Berisha.

‘Agjencia britanike e akreditimit. Në gjuhën popullore kjo quhet bishti i fundit i kavallit. Ku është fyerja këtu. Universiteti është katandisur jo për shkak të traditës, por për shkak të keqqeverisjes së vet është katandisur në bishtin e fundit të kavallit’ u shpreh Rama

‘Nga pozita e injoranëcs totale, të dështimit të plotë, të zhulit të injoracës, një sulm kundër elitës së kombit.Pasi dështoi të emëroi rektorin me Shullazët e tij shkoi e foli me gjuhën e Shullazit para trupës akadameike të Universiteteve’ u shpreh Berisha.

 

Published in INNEWS

Ka mjaftuar vetëm një fjali e Jorida Tabakut që të ngjallë reagimin e fortë të kryeministrit Edi Rama në sallën e Kuvendit kundër Universitetit të Tiranës dhe artistëve të cilët kanë kundërshtuar ligjin për teatrin si dhe shembjes së godinës së Teatrit kombëtar. 

Jorida Tabaku:
“Si mundet intelektualët, artistë dhe të gjithë mund të jenë kundër kësaj qeverie. Diçka po ndodh”.
Edi Rama:
Debat pa përmbajtje. Por dua të hyj në një tejtër debat pa përmbajtje
Në interpelancë për plehrat fut artistët dhe pedagogët,që sipas saj qenka fyer universitet. Unë nuk e di pse zonja e nderuar është fyer me atë çka unë thash. Por zonja e nderuar duhet të ndihet e fyer që agjencia britanike e ka rankuar universitetin e Tiranës në gjithë listën e universiteteve që ka marrë në shqyrtim. Agjencia britanike e akreditimit. Në gjuhën popullore kjo quhet bishti i fundit i kavallit. Ku është fyerja këtu. Universiteti është katandisur jo për shkak të traditës, por për shkak të keqqeverisjes së vet është katandisur në bishtin e fundit të kavallit. Në dialogut me senatin unë dëgjova Dhori Kulen të thoshte shuam më tepër për UT dhe për gjendjen e UT. Por zoti Dhori kule, i cili ka pasur detyra të larta të PD, tha se i vjen turp nga UT sot, jo nga fakti se nga zonja e nderuar ka studiuar nga ai universitet. Por nga çka UT është sot. Një vend ku ka ngec sepse rekto0ri grindet me kryetarin e bordit të administrimit dhe përfundon në çështje brave. Ndërrohen bravat në universitet.
Ju merrni përsipër të thoni se po fyhet elita e kombit, po fyhen artistët dhe aktorët, apo se ju jeni të zotët të kapeni pas fijes së barit për të shpëtuar dhe për tu kthyer ne këtë vend. Jemi të pakonkurrueshëm, nuk na konkurroni dot. Jepni kaq PPP ndërkohë që aktorët vuajnë, mos duhet që qeveria ti japë rolet, mos duhet ti vëmë tapetin e kuq që të vijnë dhe të japin shfaqje. Keni parë në ndonjë vend që ngrihen aktorët sa herë që flitet për kartonxhes.
Dy gjëra janë shumë të qarta. Ligji i arsimit të lartë është i duhuri dhe i vonuari.
Ju që jeni e djathta po0r që në fakt jeni djathi kaçkavall gjithë vrima. Ju jeni gati të kapeni pas çdo gjëje. Ne do ta ndërtojmë Teatrin Kombëtar më në fund. Teatrin aty do ta shembim dhe teatrin e ri do ta ndërtojmë.
Edmond Spaho:
“Ju nuk shkuat në Universitet për bravat. Sado që doni të fshiheni, ju them se aty keni një problem shumë serioz. Më e pakta që mund të bëhet është që pedagogët duhet të dëgjohen. Është reduktuar autonomia e Universitetit. Nuk është problemi tek ato 3 ditë që u vonuan pagat, problemi është se si funksionon ky Universitet. Vërtetë mund të ketë dalë e fundit në atë Universitet. Por për të mbajtur letra në atë universitet janë të pakët, dhe kompania anglezë bazohet në dokumentacione. Kë doni që të quajmë elitë? Qeverinë tuaj?
Për artistët, ka një histori të vjetër që fillon me ju zoti kryeministër. Kur keni qenë ministër i kulturës keni dashur që të ndërtoni aty një teatër me kullë. I keni gënjyer atëherë, i gënjeni dhe sot.

Published in INNEWS

Kryeministri Edi Rama nuk ka hequr dorë nga batutat dhe etiketimet as në takimin me senatin e Universitetit të Tiranës. Rama ju kujtoi pedagogëve bukën e gojës, madje ata që duan ligjin e vjetër i ngjasojnë kryeminisitrit me ndërmarrjen mekanike. Kryeministri tha se dhe Napoleonin dikush e ka bërë shqiptar.

Detajet i ndiqni në video...

Published in INNEWS

Mungesa e Ministres të Arsimit, Lindita Nikolla në Komisionin e Arsimit ka përplasur të djathtët me të majtët. Opozita e kishte thirrur në lidhje me problemet e ligjit të arsimit të lartë, por ajo sipas Kryetares së Komisionit, Vokshi ka shmangur seancën duke dërguar zv/ministrin, Ervin Demon.
“Ministrja për të disatën herë po tallet me Kuvendin, duke shmangur përgjigjet për çështjen kryesore përse ka shkelur ligjin për arsimin e lartë, duke mos nxjerrë aktet nënligjore për zbatimin e ligjit. Për shkak të shpërdorimit të detyrës nga Ministrja Nikolla pedagogët mbetën pa paga dhe të hënën ata u paguan nga tarifat e studentëve, jo se qeveria u bë pjesë e zgjidhjes,” tha Vokshi.
“Ju po na drejtoheni me përçmim, me ton të lartë, nuk është mirë se jeni edhe zonjë”, iu kthye socialisti Musa Ulqini.
Po Nikolla pas pak u shfaq përkrah kryeministrit Rama në një mbledhje të senatit të Universitetit, ku dhe reagoi, pas masave që kanë marrë profesorët e Universitetit të Tiranës që kërkojnë dialog me qeverinë dhe shkarkim të bordit të administrimit në të kundërt kanë lajmëruar se do hynë në grevë. Ajo tha se nuk pajtohet me kërkesat e tyre.

Edhe kryeministri Rama ka qënë dakort me Nikollën duke shtuar se reformat dhe ligji i arsimit të lartë jo vetëm që s’do ndryshojnë po do të ecin para dhe do të përmirësohen. Madje ai ishte më i ashpër kur i’u tha se pagat t’i menaxhojnë vetë universitetet se ligji i ri u jep autonomi të plotë.

Published in INNEWS

Kryeministri Edi Rama kërkon shkrirjen e drejtorive të bujqësisë dhe zëvendësimin e tyre nga struktura informimi. Rama tha se në strukturat shtetërore informimi nuk funksionon, ndërsa ju bëri thirrje studentëve të mësojnë sa më shumë në fushën e bujqësisë. Deklaratat ai i bëri nga Universiteti Bujqësor i Tiranës.

“Siç është biznes, është edhe dije. Sa më shumë të dish, aq më shumë mund të fitosh në tokën me punën në fshat. Ky është një element shumë problematik, ndaj ju duhet të konsideroni seriozisht faktin se çfarë keni futur në kokë në këtë universitet është një kapital, që të tjerët nuk e kanë dhe përmes të cilit ju mund të fitoni shumë më tepër. Kapacitetin evropian e kanë më të madh vendet më të përparuara dhe më të vogël vendet më në nevojë. Vendet më të përparuara kanë më shumë, sepse dinë më shumë,” tha Rama.

Published in INNEWS

Deputeti PD-së, Flamur Noka në një postim në rrjetin social Facebook ka komentuar vizitën e kryeministrit Rama në spitalin e Kukësit.

Ai shprehet se ajo që pa sot ishte një film me regji pasi spitali Kukësit është katandisur si një stallë e padenjë edhe për bagëtitë.

Me nota ironie ai shprehet se përtej fasadës së tepsisë së ERT Kukësi është në vdekje klinike.

Reagimi i plotë:
Nuk do ta kisha njohur Kukësin sot, nëse nuk do ta dija se po shikoja një film me regji të Edi Ramës. Në spitalin me mjekë dhe infiermierë të importuar, me bluza të sapoveshura, me korridore të lyera enkas për kryeministrin, ishin të gjithë të lumtur. Banorët e Tiranës do të kenë ndjerë zili për kushtet spitalore që shfaqen në filmin e Ramës. Por realiteti nuk është ai. Shëndetësia publike në Kukës, si në çdo qytet tjetër, ka vdekur. Spitali i Kukësit, ai që nuk duket në filmin e Ramës, është katandisur si një stallë e padenjë edhe për bagëtitë.

Spitali i Kukësit është në gjendje të mjeruar, sepse kreu I tepsisë së Rilindjes jep çdo vit 20 milionë euro vetëm për konçensionet e dështuara dhe korruptive të shëndetësisë.
Kreu i tepsisë nuk tha asnjë fjale pse në fshatrat e Kukësit askush nuk ka shansin të ketë ndihmë shëndetësore. E vërteta është se në fshatra nuk ekziston një shërbim I tillë.

Edi Rama nuk thotë se kush i detyroi mjekët të marrin arratinë nga sytë këmbet, nuk thotë as që pacientët në Kukës duhet të shkojnë në spital me çarçafë, garza, bisturi, ilaçe dhe batanije me vete.
Kreu i tepsisë së Rilindjes foli për pagesa faturash e tarifash nga banorët e qarkut të Kukësit, ku mjerimi migjenian nuk është metaforë, por realitet.
45 % e popullsisë në qark jetojnë me ndihme ekonomike, por Rama nuk tha asnjë fjale për punësimin dhe zbutjen e varferise.

Ne Kukësin e shpresës së vrarë, ku 15% e popullsisë ka marrë arratinë rrugëve të Europës dhe 50 % e mendojne çdo ditë ikjen, Edi Rama nuk përmendi asnjë projekt apo ide që të frenojë shkatërrimin.

Edi Rama ishte në Kukës, por nuk guxoi të zërë në gojë aeroportin, hapjen e të cilit e premtoi në fushatë me aq bujë.

Kreu i tepsisë së Rilindjes ishte në Kukës për për të inauguruar një investim të pushtetit local, por nuk u tha kuksianeve pse në 5 vjet buxheti për Qarkun e Kukësit ka qenë dhe është zero. Përtej fasadës së tepsisë në ERTV, Kukësi është në vdekje klinike dhe kjo është dhurata apo ndëshkimi i vërtetë I Edi Ramës për banorët që nuk e votuan dhe nuk do ta votojnë përsëri.

p.s.. Kuksianët edhe per nje analize apo vaksinim te bagetive ju duhet ti marrin ne krahe e ti çojnë bagëtitë në Shkodër se kreu i tepsise ju rrembeu edhe laboratorin veterinar.

Published in INNEWS

“Do shkoj Tirana në të gjitha spitalet ku ka nevojë për specialistë, sepse deri në janar të 2019 na duhet të bëjmë këtë gjë pastaj do vijnë mjekët specialistë që do të jenë full time çdo ditë. Pavarësisht nga ky fakt, të gjithë nevojat tashmë po përballohen dhe kjo është e rëndësishme. Të gjithë rastet kur mjekë specialistë të nivelit tuaj të pranojnë të shkojnë në spitalet e tjera ku nuk ka specialiste ne do të japim një bonus plus rrogës, që të marrin aq sa marrin kur shkojnë ditën e parë në Gjermani e Itali po qe se kanë fatin të gjejnë punë’ kështu u shpreh kryeministri Rama gjatë një vizite në spitalin e Kukësit ku ishte i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

Rama u shpreh se ky sistem patronazhimi ka ulur ndjeshëm fluksin e pacientëve që drejtohen drejt Tiranës.

Mjekëve specialistë që i janë përgjigjur programit të sistemit të patronazhimit të spitaleve rajonale nuk do t’u duhet më të shkojnë në rrethe që nga janari i 2019-tës, kur dhe do të përfundojnë 300 specializantët e parë.

Published in INNEWS