Të lani flokët tuaj në mënyrë të përditshme nuk është shenjë kujdesi. Përkundrazi, folikulat e flokëve prodhojnë një lëndë natyrale të quajtur sebum i cili mbron flokët tuaj prej agjentëve të jashtëm. Duke i larë kaq shpesh, kjo lëndë fillon të zhduket duke i bërë flokët tuaj të brishtë. Për një flok dhe lëkurë të shëndetshme të kokës ja se çfarë duhet të keni parasysh:

Një pjesë e mirë e shampove kanë në përbërjen e tyre klorur sodiumi, që nënkupton kripë dhe mund të shkaktojë tharjen e lëkurës.

Në përmbajtje ato kanë edhe përbërës si parabeni ose urea-formaldehyde të cilat me kalimin e kohës janë përgjegjësit kryesore të rënies së flokëve. Lexoni me kujdes përbërësit që ta shmangni këtë proces të padëshiruar.

Pigmentet të cilët nuk janë natyralë, të përdorur në shampot kolor(me ngjyra) mund të shkaktojnë kruarje dhe acarim të lëkurës.

Prania e sulfatit në larjen e shpeshtë të flokëve i bën ata më të thatë e më të dobët, edhe në krehje.

Substancat hidratuese të shampos mund të pengojnë rritjen e folikulave dhe të bllokojnë oksigjenin në rrënjën e flokëve duke ngadalësuar rritjen e tyre në rast e teproni me larje të përditshme të flokëve.

Published in MED+

Çokollata e zezë, që pregatitet nga farat natyrale të bimës së kakaos është me të vërtetë një ushqim i mrekullueshëm dhe me shumë benefite për oganizmin

Më poshtë po ju listojmë disa nga pëfitimet më kryesore:

Ka shumë vlera ushqyese
Çokollata e zezë me përmbajtje mbi 70% kakao është një burim i pasur me shumë vlera ushqyese, ndër të cilat edhe fibra, hekur dhe magnezium

Është shumw e pasur me antioksidantë
Çokollata e zezë ka shumë përbërës organikë dhe antioksidantë, të tilla si: polifenol, flavanol, katecin etj, që kanë efekte të mmrekullueshme për shëndetin

Përmirëson rrjedhjen e gjakut dhe tensionin
Falë përbërjes së lartë të flavonideve që gjenden në çokollatën e zezë, ajo ka ndikim në mirëqarkullimin e gjakut dhe balancimin e tensionit.

Ul rrezikun kardiak
Bazuar në në studim të fundit të kryer në Suedi, njerëzit që konsumojnë sasi të vogla çokollate të zeze, kanë 30% më pak rrezik për ataket kardiake, krahasuar me personat që nuk e konsumojnë atë.

Mbron lëkurën nga dielli
Përbërësit bioaktivë që gjenden në çokollatën e zezë janë shumë të mirë për lëkurën, pasi e mbrojnë atë nga dëmtimet e diellit, përmirësojnë rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe e mbajnë atë të hidratuar.

Ndihmon kujtesën dhe aftësitë kognitive
Studimet kanë treguar se çokollata e zezë ndihmon në furnizimin e vazhdueshëm të trurit me gjak, që është çelësi drejt një kujtese sa më të mirë si dhe për mirëfunksionimin e aftësive kognitive.

Ul stresin dhe përmirëson humorin
Çokollata e zezë njihet për aftësitë e saj për të rregulluar humorin dhe për të ulur stresin.

Ndihmon në rënien në peshë
Një studim i fundit i Universitetit të Kopenhagen nxorri përfundimin se çokollata e zezë me përmbajtje të lartë kakaoje ndihmon në rënien në peshë, pasi krijon ndjesinë e ngopjes.

Parandalon diabetin
Flavonidet që gjenden në çokollatën e zezë ndikojnë në rritjen e oksidit nitrik, që është përgjegjës për rezistencën ndaj insulinës. Disa studime të kryera kanë provuar se njerëzit që konsumojnë rregullisht sasi të vogla çokollate të zezë janë më pak të prirur për tq qenë diabetikë, se njërëzit që e refuzojnë atë.

Ndalon diarrenë
Kakoja ndihmon në rregullimin e diarresë duke e parandaluar apo ndaluar atë.

Published in MED+

U bënë vite që produktet me etiketën “dietike”, “pa sheqer” dhe atyre “pa yndyrë” kanë bërë bujë falë marketingut të gjerë dhe impaktit psikologjik tek njerëzit “se kështu nuk shëndoshesh”.

Por studimet e kohëve të fundit, sic është një ai i pijeve dietike të publikuar së fundmi në revistën shkencore “Nature” tregon se pijet dietike apo ato me “0 kalori” të cilat në vend të sheqerit përdorin ëmbëlsues dhe zëvendësues të sheqerit, janë shumë të dëmshme për organizmin dhe në vend që të ndikojnë në dobësim, me to ka shumë risk për shtim në peshë.

Prandaj, duke marrë parasysh përbërësit e rrezikshëm për shëndetin që përmbajnë të ashtu quajturat “produkte dhe pije dietike”, të cilat reklamojnë faktin se nuk kanë sheqer në përbërje, rekomandohet në vend të tyre të konsumoni ushqime dhe lëngje të freskëta dhe të kufizoni konsumimin e sheqerit industrial apo çdo lloj ëmbëlsuesi tjetër, duke i dhënë përparësi sheqerit të marrë në mënyrë natyrale nga frutet dhe perimet.

Gjithashtu, studimet e ndryshme kanë treguar se edhe produktet e bulmetit “0 % yndyrë” në vend që të ndikojnë në dobësim, ndikojnë në shtimin në peshë, pasi organzimi nuk merr vlerat e neveojshme yndyrore dhe proteinike dhe i zëvendëson ato me ushqime të tjera gjatë ditës.

Dietologët dhe mjekët këshillojnë që në vend të konsumimit të produkteve me “0 % yndyrë” apo “pa yndyrë” të konsumohen produktet me yndyrë të mirë, siç janë yndyra e shumë llojeve të futave frutave, arrave dhe peshkut.

Published in MED+

Stinët e ndryshme të vitit, për shkak të klimës dhe ndryshimit të temperaturës kanë një ndikim të madh në shëndetin intim të femrës.

Fatmirësisht, vjeshta ka ndikim pozotiv në shëndetin tuaj intim, pasi temperaturat normalizohen dhe niveli i infeskioneve dhe baktereve mund të bjerë në krahasim me verën.

Por duhet të keni parasysh se në vjeshtë ju keni trashëguar problemet e verës, të cilat duhen kuruar në kohë.

Duhet theksuar se vera mund të sjellë shumë dëme për zonën tuaj intime, pasi vet temperaturat e larta favorizojnë zhvillimin e baktereve dhe infeksioneve. Nga ana tjetër depilimi më i shpeshtë si dhe kontakti i shpeshtë me ujin në det apo frekuentimi i pishinave është një burim i madh infeksionesh.

Prandaj për të gëzuar një shëndet të mirë intim dhe për ti dhënë zgjidhje problematikave të shkaktuara nga vera, është tepër e këshillueshme të bëni një vizitë te gjinekologu, për të marrë mjekimin e duhur, duke i thënë në këtë mënyrë “lamtumirë” infeskioneve dhe për të shijuar një vjeshtë sa më të shëndetshme.

Gjithashtu, kini parasysh pastrimin e zonës intime me detergentët e posaçëm dhe mundohuni të shmangni veshmbathjet sintetike të cilat nuk janë higjenike.

Duhen shmangur gjithashtu edhe veshjet shumë të ngushta, të cilat vetëm se acarojnë zonën intime.

Edhe getat, të cilat janë tipike për këtë sezon, mundohuni ti zgjidhni sa më cilësore, pasi djersitja dhe krijimi i lagështirës në zonën intime është shkaktar infeksionesh.

Published in MED+

Herpes është një infeksion i zakonshëm, afatgjatë i shkaktuar nga virusi simplex i herpesit (HSV) dhe zakonisht është transmetuar nëpërmjet kontaktit lëkurë me lëkurë. Simptomat e herpesit mund të ndryshojnë dhe varen kryesisht nëse njerëzit janë duke përjetuar simptomat e para apo ripërsëritje simptomash. Në momentin që ju infektoheni, ju mund të përjetoni zhdukje dhe rishfaqje të simptomave. Një nga simptomat më të dukshme është shfaqja e një flluske të vogël në lëkurë. Herpes mund të shfaqet në buzë (herpes oral), në pjesët gjenitale (herpes gjenital) ose në pjesë të tjera të trupit (herpes jogjenital). Ekzistojnë dy lloje të virusit të herpesit gjenital: herpes simplex i llojit 1 (HSV-1) dhe herpes simplex i llojit 2 (HSV-2). Ky virus mund të transmetohet në çfarëdolloj moshe. Diferenca kryesore ndërmjet të dy llojeve është vendi i zhvillimit. HSV-2 është virusi që zakonisht shkakton herpesin gjenital. Ky virus zakonisht transmetohet nëpërmjet kontaktit lëkurë me lëkurë ose nëpërmjet sekrecioneve gjenitale, p.sh. gjatë marrëdhënieve seksuale vaginale dhe anale. HSV–1 është virusi që rrallë shkakton herpesin gjenital. Ky virus mund të shpërndahet gjatë seksit oral nga lëkura përrreth gojës në lëkurën përreth organeve gjenitale.

Si mund ta dini nëse ju keni herpes gjenital?

Shumë njerëz nuk do të kenë simptoma të dukshme dhe as nuk do të jenë në dijeni që ato mund të jenë në kontakt me virusin. Ato mund t’i vënë re simptomat shumë vonë. Njerëzit mund të infektohen me herpesin gjenital dhe t’jua kalojnë atë të tjerëve edhe pse ato vetë mund të mos kenë simptoma.

Për të tjerët, simptomat e para të herpesit gjenital shfaqen nga 2 deri në 21 ditë pasi ka ndodhur kontakti me virusin e herpesit. Periudha e parë e herpesit gjenital është më e rënda. Kur ju jeni në kontakt me virusin, sistemi juaj imun nuk ka patur kohë për të zhvilluar antitrupat mbrojtës, duke lejuar në këtë mënyrë shumëfishimin e virusit në mënyrë të shpejtë dhe duke shkaktuar simptoma sinjifikative.

Në periudhën e parë të herpesit gjenital, ju mund të vini re simptomat e mëposhtme:

-Gjëndrat tuaja limfatike (poshtë krahëve ose qafës) mund të ënjten;

-Ju mund të keni simptoma në formë gripi, si p.sh: dhimbje muskujsh, lodhje, dhimbje koke dhe temperaturë;

-Ju mund të keni ënjtje, dhimbje ose kruarje përreth zonës gjenitale;

-Ju mund të përjetoni dhimbje gjatë urinimit si rezultat i ndjeshmërisë në zonën tuaj gjenitale.

-Herpesi i anusit ose rektumit, mund të rezultojë në: dhimbje të shpinës, një ndjenjë e menjëhershme për të shkuar në tualet, shkarkim gjaku ose mukoze dhe kapsllëk.

Si është diagnostikuar herpesi?

Diagnostikimi i përshtatshëm i herpesit është esencial për t’u siguruar që ju keni marrë trajtimin e duhur. Diagnostikimi më i saktë bëhet në momentin kur infeksioni i herpesit është aktiv, veçanërisht në momentin e parë që simptomat shfaqen. Ekzistojnë shumë teste për herpesin që kërkojnë marrjen e një mostre ose testin e gjakut. Testi i gjakut mund të tregojë nëse ju keni qenë të ekspozuar ndaj virusit në të shkuarën, por nuk tregon nëse lëndimet janë të shkaktuara nga herpesi. Mostrat mund të tregojnë nëse ju keni herpes apo jo dhe se çfarë lloji është, por nuk tregon nëse është në fazën e parë të infeksionit apo është ripërsëritje. Nëse ju mendoni se mund të keni marrë virusin, shkoni tek mjeku juaj për testim.

Si është trajtuar herpesi?

Nuk ekziston asnjë kurë për virusin e herpesit. Zakonisht simptomat do të zhduken brenda 2 deri në 4 javë dhe nuk do të shkaktojnë dëme afatgjata. Megjithatë, nëse ju jeni duke përjetuar dhimbje sinjifikative, ju duhet të pyesni mjekun tuaj rreth ilaçeve antivirale. Ato mund të reduktojnë kohëzgjatjen, ashpërsinë dhe rrezikun e transmetimit të infeksionit tek partneri. Efektet anësore nga këto ilaçe janë të rralla edhe pse ju mund të keni dhimbje koke dhe përzierje. Ekzistojnë gjëra të tjera që ju mund të bëni për të liruar simptomat, duke përfshirë vrasësit e dhimbjeve siç janë: paracetamoli ose dushi me ujë të ngrohtë e me kripëra.

Cilat janë disa gjendje emocionale të përbashkëta që njerëzit me herpes përjetojnë?

Frika, shoku, shqetësimi dhe fajësimi janë reagimet e zakonshme të njerëzve që zbulojnë se kanë herpes. Ky shok, ndonjëherë e bën të vështirë marrjen e ndonjë këshille nga mjeku kur mësoni për herë të parë rreth infeksionit. Mjekët e kuptojnë këtë, kështu që do të ishte mirë që të shkoni edhe njëherë tek mjeku për të ridiskutuar rreth masave që duhen marrë për menaxhimin e herpesit.

A duhet t’i them partnerit tim që unë kam herpes?

Po. Është e rëndësishme për të diskutuar në lidhje me herpesin gjenital me partnerin tuaj përpara kryerjes së marrëdhënieve seksuale. Në këtë mënyrë, ju të dy mund të bashkëpunoni për të reduktuar shanset e transmetimit, si p.sh. të filloni përdorimin e prezervativëve. Mund të jetë e vështirë për ju hapja e tematikës, por nga ana tjetër partneri juaj mirëkupton rastet kur ju nuk mund të kryeni marrëdhënie.

Ndonjëherë një partner mund të largohet nga dikush që ka herpes. Megjithatë, pjesa më e madhe e njerëzve reagojnë mirë dhe vlerësojnë respektin që ju keni shfaqur ndaj tyre. Disa partnerë mund të kenë përjetuar herpesin. Në këto raste do të ishte mirë që partneri juaj të bënte testin e gjakut për të parë nëse ato e kanë virusin e herpesit.

A do ta marr unë përsëri herpesin gjenital?

Disa njerëz nuk kanë fare simptoma të herpesit. Kjo është quajtur infeksion joaktiv, kur virusi është fshehur në trup dhe nuk është infektues.

Simptomat e herpesit gjenital rindodhin në disa njerëz dhe gjithashtu episodet e dyta dhe të treta nuk janë aq të rënda sa të parat. Kjo është quajtur infeksion aktiv dhe mund të ndodhë kur sistemi imun është i ulët. P.sh. gjatë kohës së stresit, sëmundjes ose menstruacione-ve, nga çdo gjë që shkakton irritimin e lëkurës.

Kur një person ka herpes gjenital, virusi fle në nerva që kanë si bazë shtyllën kurrizore. Kur virusi riaktivizohet, ai udhëton përgjatë nervave të lëkurës.

Nervat e zonës gjenitale, pjesës së sipërme të kofshëve dhe pjesës së prapme janë të lidhura me njëra tjetrën. Kështu që personi mund të përjetojë lëndime edhe në një nga zonat e mëposhtme:

Vaginë;

Vulvë;

Kofshë;

Penis;

Skrotum;

Testise;

Anus.

Çfarë ndihme tjetër është e pranishme?

Këshillimi

Ju mund të përjetoni një përzierje emocionesh dhe konfuzionesh, pasi ju të keni zbuluar se keni herpes gjenital. Këshilluesi mund t’ju ndihmojë. Këshilltarët me përvojë ndaj herpesit gjenital shpesh mund të kontaktohen përmes klinikave shëndetësore seksuale.

Grupet e suportit

Grupet e suportit të herpesit ofrojnë një mjedis konfidencial rreth diskutimit të çështjeve dhe të informacioneve të të tjerëve që ndodhen në po të njëjtën pozitë.

Interneti

Përveç faqeve mjekësore me informacion të përgjithshëm mjekësor, ekzistojnë shumë faqe interneti që japin informacione në lidhje me herpesin. Kështu që ju duhet të kontrolloni informacionin që merrni me mjekun tuaj. (tiranaobserver.al) 

****

Herpesi gjenital: 10 mite të zakonshme

1. Herpesi gjenital është një gjendje e pazakontë

E GABUAR

Herpesi gjenital është një infeksion virusal i zakonshëm që prek një në 8 të rritur. Megjithatë, shumë njerëz me herpesin gjenital, nuk kanë simptoma ose nuk i kanë përcaktuar simptomat e tyre si simptoma të infeksionit të herpesit.

2. Vetëm njerëzit imoralë bartin herpesin gjenital

E GABUAR

Herpesi gjenital është një infeksion seksualisht i transmetueshëm (STI), dhe shansi i marrjes së tij rritet, me numrin e partnerëve seksualë, që ju keni pasur në jetë. Megjithatë, ju mund ta merrni atë edhe nëse ju keni pasur vetëm një ose dy partnerë seksi. Në kontrast me STI-të e tjera, virusi i herpesit gjenital, vazhdon në trup për një kohë të pacaktuar dhe mund të bartet për shumë vite, ose ndoshta për gjithë jetën.

3. Prezervativët parandalojnë herpesin gjenital

E GABUAR

Prezervativët reduktojnë rrezikun e zhvillimit të herpesit gjenital dhe ato duhet të përdoren, por ato nuk e largojnë plotësisht rrezikun. Kjo ndodh për shkak se prezervativët nuk mbulojnë të gjithë zonën në të cilën është përhapur virusi.

4. Ju gjithmonë e dini se kur keni herpes gjenital pasi keni dhimbje

E GABUAR

Herpesi gjenital prek njerëz të ndryshëm në mënyra të ndryshme – disa njerëz kanë ulcerë, por disa të tjerë nuk kanë fare simptoma. Vetëm një numër i vogël njerëzish me herpesin gjenital e njohin infeksionin. Pjesa më e madhe e njerëzve me infeksionin e herpesit gjenital, kanë disa simptoma, por nuk e dinë shkakun e herpesit, ndërkohë që të tjerët nuk kanë asnjë simptomë.

5. Herpesi gjenital nuk mund të trajtohet

E GABUAR

Edhe pse herpesi gjenital nuk mund të kurohet, ajo është një gjendje e menaxhueshme, që mund të trajtohet. Tabletat antivirale mund të ndihmojnë në ndalimin e virusit të herpesit gjenital nga shumëfishimi dhe mund të ndihmojnë në ndalimin e ripërsëritjes dhe në reduktimin e mundësisë së transmetimit të herpesit gjenital tek partneri.

6. Herpesi gjenital mund të shkaktojë kancerin e qafës së mitrës

E GABUAR

Herpesi gjenital nuk është i lidhur me kancerin e qafës së mitrës. Kanceri i qafës së mitrës është i lidhur me një virus tjetër, që quhet HPV (human papiloma virus). Ky virus është gjithashtu seksualisht i transmetueshëm. Gratë duhet të bëjnë Pap teste të rregullta për të zbuluar shenjat e hershme të kancerit të qafës së mitrës.

7. Një test i plotë STI-je zbulon herpesin gjenital

E GABUAR

Një test i plotë STI-je, nuk përfshin domosdoshmërisht, një test për herpesin gjenital. Mënyra më e mirë për të bërë diagnozën e herpesit gjenital është duke shkuar tek mjeku kur simptomat shfaqen. Një ekzemplar do të merret dhe do të dërgohet për analizë në laborator.

8.Herpesi gjenital mund të transmetohet vetëm nëpërmjet seksit penetrues

E GABUAR

Virusi i herpesit gjenital është transmetuar nëpërmjet kontaktit të ngushtë fizik. Kjo mund të jetë nëpërmjet kontaktit gjenital ose kontakteve të tjera të lëkurës, me zonën gjenitale, që nuk janë domosdoshmërisht seksi vaginal dhe anal. Herpesi gjenital mund të transmetohet edhe nëpërmjet seksit oral kur njëri nga partnerët ka një plagë.

9. Herpesi gjenital mund të transmetohet vetëm kur ju keni dëmtime

E GABUAR

Virusi i herpesit gjenital mund të transmetohet shumë thjeshtë edhe kur ekziston ulcerë. Megjithatë shumë transmetime ndodhin edhe kur nuk ekzistojnë dëmtimet në trup. Kjo ndodh për shkak se shpesh, virusi i herpesit, është transmetuar edhe kur nuk ekzistojnë fare simptomat.

10. Nëse ju jeni në një marrëdhënie monogame dhe merrni herpesin gjenital, partneri juaj është duke kryer marrëdhënie seksuale me dikë tjetër

E GABUAR

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se partneri juaj është duke kryer marrëdhënie me dikë tjetër. Ju ose partneri juaj, mund ta keni marrë herpesin gjenital, shumë kohë më parë nga një partner tjetër dhe nuk keni qenë në dijeni. Simptomat e herpesit gjenital mund të jenë të buta dhe mund të mos vihen re. Virusi qëndron në trupin tuaj dhe mund të transmetohet, p.sh. gjatë gjithë jetës.

Herpes është një infeksion i zakonshëm, afatgjatë i shkaktuar nga virusi simplex i herpesit (HSV) dhe zakonisht është transmetuar nëpërmjet kontaktit lëkurë me lëkurë. Simptomat e herpesit mund të ndryshojnë dhe varen kryesisht nëse njerëzit janë duke përjetuar simptomat e para apo ripërsëritje simptomash. Në momentin që ju infektoheni, ju mund të përjetoni zhdukje dhe rishfaqje të simptomave. Një nga simptomat më të dukshme është shfaqja e një flluske të vogël në lëkurë. Herpes mund të shfaqet në buzë (herpes oral), në pjesët gjenitale (herpes gjenital) ose në pjesë të tjera të trupit (herpes jogjenital). Ekzistojnë dy lloje të virusit të herpesit gjenital: herpes simplex i llojit 1 (HSV-1) dhe herpes simplex i llojit 2 (HSV-2). Ky virus mund të transmetohet në çfarëdolloj moshe. Diferenca kryesore ndërmjet të dy llojeve është vendi i zhvillimit. HSV-2 është virusi që zakonisht shkakton herpesin gjenital. Ky virus zakonisht transmetohet nëpërmjet kontaktit lëkurë me lëkurë ose nëpërmjet sekrecioneve gjenitale, p.sh. gjatë marrëdhënieve seksuale vaginale dhe anale. HSV–1 është virusi që rrallë shkakton herpesin gjenital. Ky virus mund të shpërndahet gjatë seksit oral nga lëkura përrreth gojës në lëkurën përreth organeve gjenitale.

Si mund ta dini nëse ju keni herpes gjenital?

Shumë njerëz nuk do të kenë simptoma të dukshme dhe as nuk do të jenë në dijeni që ato mund të jenë në kontakt me virusin. Ato mund t’i vënë re simptomat shumë vonë. Njerëzit mund të infektohen me herpesin gjenital dhe t’jua kalojnë atë të tjerëve edhe pse ato vetë mund të mos kenë simptoma.
Për të tjerët, simptomat e para të herpesit gjenital shfaqen nga 2 deri në 21 ditë pasi ka ndodhur kontakti me virusin e herpesit. Periudha e parë e herpesit gjenital është më e rënda. Kur ju jeni në kontakt me virusin, sistemi juaj imun nuk ka patur kohë për të zhvilluar antitrupat mbrojtës, duke lejuar në këtë mënyrë shumëfishimin e virusit në mënyrë të shpejtë dhe duke shkaktuar simptoma sinjifikative.

Në periudhën e parë të herpesit gjenital, ju mund të vini re simptomat e mëposhtme:

-Gjëndrat tuaja limfatike (poshtë krahëve ose qafës) mund të ënjten;
-Ju mund të keni simptoma në formë gripi, si p.sh: dhimbje muskujsh, lodhje, dhimbje koke dhe temperaturë;
-Ju mund të keni ënjtje, dhimbje ose kruarje përreth zonës gjenitale;
-Ju mund të përjetoni dhimbje gjatë urinimit si rezultat i ndjeshmërisë në zonën tuaj gjenitale.
-Herpesi i anusit ose rektumit, mund të rezultojë në: dhimbje të shpinës, një ndjenjë e menjëhershme për të shkuar në tualet, shkarkim gjaku ose mukoze dhe kapsllëk.

Si është diagnostikuar herpesi?

Diagnostikimi i përshtatshëm i herpesit është esencial për t’u siguruar që ju keni marrë trajtimin e duhur. Diagnostikimi më i saktë bëhet në momentin kur infeksioni i herpesit është aktiv, veçanërisht në momentin e parë që simptomat shfaqen. Ekzistojnë shumë teste për herpesin që kërkojnë marrjen e një mostre ose testin e gjakut. Testi i gjakut mund të tregojë nëse ju keni qenë të ekspozuar ndaj virusit në të shkuarën, por nuk tregon nëse lëndimet janë të shkaktuara nga herpesi. Mostrat mund të tregojnë nëse ju keni herpes apo jo dhe se çfarë lloji është, por nuk tregon nëse është në fazën e parë të infeksionit apo është ripërsëritje. Nëse ju mendoni se mund të keni marrë virusin, shkoni tek mjeku juaj për testim.

Si është trajtuar herpesi?

Nuk ekziston asnjë kurë për virusin e herpesit. Zakonisht simptomat do të zhduken brenda 2 deri në 4 javë dhe nuk do të shkaktojnë dëme afatgjata. Megjithatë, nëse ju jeni duke përjetuar dhimbje sinjifikative, ju duhet të pyesni mjekun tuaj rreth ilaçeve antivirale. Ato mund të reduktojnë kohëzgjatjen, ashpërsinë dhe rrezikun e transmetimit të infeksionit tek partneri. Efektet anësore nga këto ilaçe janë të rralla edhe pse ju mund të keni dhimbje koke dhe përzierje. Ekzistojnë gjëra të tjera që ju mund të bëni për të liruar simptomat, duke përfshirë vrasësit e dhimbjeve siç janë: paracetamoli ose dushi me ujë të ngrohtë e me kripëra.

Cilat janë disa gjendje emocionale të përbashkëta që njerëzit me herpes përjetojnë?

Frika, shoku, shqetësimi dhe fajësimi janë reagimet e zakonshme të njerëzve që zbulojnë se kanë herpes. Ky shok, ndonjëherë e bën të vështirë marrjen e ndonjë këshille nga mjeku kur mësoni për herë të parë rreth infeksionit. Mjekët e kuptojnë këtë, kështu që do të ishte mirë që të shkoni edhe njëherë tek mjeku për të ridiskutuar rreth masave që duhen marrë për menaxhimin e herpesit.

A duhet t’i them partnerit tim që unë kam herpes?

Po. Është e rëndësishme për të diskutuar në lidhje me herpesin gjenital me partnerin tuaj përpara kryerjes së marrëdhënieve seksuale. Në këtë mënyrë, ju të dy mund të bashkëpunoni për të reduktuar shanset e transmetimit, si p.sh. të filloni përdorimin e prezervativëve. Mund të jetë e vështirë për ju hapja e tematikës, por nga ana tjetër partneri juaj mirëkupton rastet kur ju nuk mund të kryeni marrëdhënie.

Ndonjëherë një partner mund të largohet nga dikush që ka herpes. Megjithatë, pjesa më e madhe e njerëzve reagojnë mirë dhe vlerësojnë respektin që ju keni shfaqur ndaj tyre. Disa partnerë mund të kenë përjetuar herpesin. Në këto raste do të ishte mirë që partneri juaj të bënte testin e gjakut për të parë nëse ato e kanë virusin e herpesit.

A do ta marr unë përsëri herpesin gjenital?

Disa njerëz nuk kanë fare simptoma të herpesit. Kjo është quajtur infeksion joaktiv, kur virusi është fshehur në trup dhe nuk është infektues.

Simptomat e herpesit gjenital rindodhin në disa njerëz dhe gjithashtu episodet e dyta dhe të treta nuk janë aq të rënda sa të parat. Kjo është quajtur infeksion aktiv dhe mund të ndodhë kur sistemi imun është i ulët. P.sh. gjatë kohës së stresit, sëmundjes ose menstruacione-ve, nga çdo gjë që shkakton irritimin e lëkurës.

Kur një person ka herpes gjenital, virusi fle në nerva që kanë si bazë shtyllën kurrizore. Kur virusi riaktivizohet, ai udhëton përgjatë nervave të lëkurës.

Nervat e zonës gjenitale, pjesës së sipërme të kofshëve dhe pjesës së prapme janë të lidhura me njëra tjetrën. Kështu që personi mund të përjetojë lëndime edhe në një nga zonat e mëposhtme:

Vaginë;
Vulvë;
Kofshë;
Penis;
Skrotum;
Testise;
Anus.

Çfarë ndihme tjetër është e pranishme?

Këshillimi

Ju mund të përjetoni një përzierje emocionesh dhe konfuzionesh, pasi ju të keni zbuluar se keni herpes gjenital. Këshilluesi mund t’ju ndihmojë. Këshilltarët me përvojë ndaj herpesit gjenital shpesh mund të kontaktohen përmes klinikave shëndetësore seksuale.

Grupet e suportit

Grupet e suportit të herpesit ofrojnë një mjedis konfidencial rreth diskutimit të çështjeve dhe të informacioneve të të tjerëve që ndodhen në po të njëjtën pozitë.

Interneti

Përveç faqeve mjekësore me informacion të përgjithshëm mjekësor, ekzistojnë shumë faqe interneti që japin informacione në lidhje me herpesin. Kështu që ju duhet të kontrolloni informacionin që merrni me mjekun tuaj.

****

Herpesi gjenital: 10 mite të zakonshme

1. Herpesi gjenital është një gjendje e pazakontë

E GABUAR

Herpesi gjenital është një infeksion virusal i zakonshëm që prek një në 8 të rritur. Megjithatë, shumë njerëz me herpesin gjenital, nuk kanë simptoma ose nuk i kanë përcaktuar simptomat e tyre si simptoma të infeksionit të herpesit.

2. Vetëm njerëzit imoralë bartin herpesin gjenital

E GABUAR

Herpesi gjenital është një infeksion seksualisht i transmetueshëm (STI), dhe shansi i marrjes së tij rritet, me numrin e partnerëve seksualë, që ju keni pasur në jetë. Megjithatë, ju mund ta merrni atë edhe nëse ju keni pasur vetëm një ose dy partnerë seksi. Në kontrast me STI-të e tjera, virusi i herpesit gjenital, vazhdon në trup për një kohë të pacaktuar dhe mund të bartet për shumë vite, ose ndoshta për gjithë jetën.

3. Prezervativët parandalojnë herpesin gjenital

E GABUAR

Prezervativët reduktojnë rrezikun e zhvillimit të herpesit gjenital dhe ato duhet të përdoren, por ato nuk e largojnë plotësisht rrezikun. Kjo ndodh për shkak se prezervativët nuk mbulojnë të gjithë zonën në të cilën është përhapur virusi.

4. Ju gjithmonë e dini se kur keni herpes gjenital pasi keni dhimbje

E GABUAR

Herpesi gjenital prek njerëz të ndryshëm në mënyra të ndryshme – disa njerëz kanë ulcerë, por disa të tjerë nuk kanë fare simptoma. Vetëm një numër i vogël njerëzish me herpesin gjenital e njohin infeksionin. Pjesa më e madhe e njerëzve me infeksionin e herpesit gjenital, kanë disa simptoma, por nuk e dinë shkakun e herpesit, ndërkohë që të tjerët nuk kanë asnjë simptomë.

5. Herpesi gjenital nuk mund të trajtohet

E GABUAR

Edhe pse herpesi gjenital nuk mund të kurohet, ajo është një gjendje e menaxhueshme, që mund të trajtohet. Tabletat antivirale mund të ndihmojnë në ndalimin e virusit të herpesit gjenital nga shumëfishimi dhe mund të ndihmojnë në ndalimin e ripërsëritjes dhe në reduktimin e mundësisë së transmetimit të herpesit gjenital tek partneri.

6. Herpesi gjenital mund të shkaktojë kancerin e qafës së mitrës

E GABUAR

Herpesi gjenital nuk është i lidhur me kancerin e qafës së mitrës. Kanceri i qafës së mitrës është i lidhur me një virus tjetër, që quhet HPV (human papiloma virus). Ky virus është gjithashtu seksualisht i transmetueshëm. Gratë duhet të bëjnë Pap teste të rregullta për të zbuluar shenjat e hershme të kancerit të qafës së mitrës.

7. Një test i plotë STI-je zbulon herpesin gjenital

E GABUAR

Një test i plotë STI-je, nuk përfshin domosdoshmërisht, një test për herpesin gjenital. Mënyra më e mirë për të bërë diagnozën e herpesit gjenital është duke shkuar tek mjeku kur simptomat shfaqen. Një ekzemplar do të merret dhe do të dërgohet për analizë në laborator.

8.Herpesi gjenital mund të transmetohet vetëm nëpërmjet seksit penetrues

E GABUAR

Virusi i herpesit gjenital është transmetuar nëpërmjet kontaktit të ngushtë fizik. Kjo mund të jetë nëpërmjet kontaktit gjenital ose kontakteve të tjera të lëkurës, me zonën gjenitale, që nuk janë domosdoshmërisht seksi vaginal dhe anal. Herpesi gjenital mund të transmetohet edhe nëpërmjet seksit oral kur njëri nga partnerët ka një plagë.

9. Herpesi gjenital mund të transmetohet vetëm kur ju keni dëmtime

E GABUAR

Virusi i herpesit gjenital mund të transmetohet shumë thjeshtë edhe kur ekziston ulcerë. Megjithatë shumë transmetime ndodhin edhe kur nuk ekzistojnë dëmtimet në trup. Kjo ndodh për shkak se shpesh, virusi i herpesit, është transmetuar edhe kur nuk ekzistojnë fare simptomat.

10. Nëse ju jeni në një marrëdhënie monogame dhe merrni herpesin gjenital, partneri juaj është duke kryer marrëdhënie seksuale me dikë tjetër

E GABUAR

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se partneri juaj është duke kryer marrëdhënie me dikë tjetër. Ju ose partneri juaj, mund ta keni marrë herpesin gjenital, shumë kohë më parë nga një partner tjetër dhe nuk keni qenë në dijeni. Simptomat e herpesit gjenital mund të jenë të buta dhe mund të mos vihen re. Virusi qëndron në trupin tuaj dhe mund të transmetohet, p.sh. gjatë gjithë jetës.

Published in MED+

Të konsumoni ushqime pikante është si një medalje me dy anë! Krahë efekteve negative, ka gjithashtu mjaft përfitime pozitive, e ne do të flasim pikërisht për këto të fundit. Një regjim ushqimor pak pikant është i shëndetshëm, jo vetëm për zemrën tuaj, por ju ndihmon gjithashtu të bini në peshë. Nëse jeni kureshtarë të dini se çfarë përfitimesh të tjera keni nga ushqimet pikante lexoni 4 pikat e mëposhtme.

Përmirëson shëndetin e zemrës

czd.jpg

Studimet kanë treguar se vendet që kanë një regjim të pasur ushqimor me ushqime pikante kanë rrezikshmëri më të ulet të sëmundjeve të zemrës. Arsyeja fshihet pas substancave djegëse që mund të ulin kolesterolin e keq dhe të luftojnë inflamacionin.

Ndihmon në humbjen e peshës

spicy-food-health-benefits-04-1200x800.jpg

Ngrënia e ushqimeve pikante mund t’ju vijë në ndihmë nëse kërkoni që të bini disa kilogramë nga pesha. Sipas studimeve klinike ushqimet pikante përshpejtojnë metabolizmin dhe rrisin me 16% djegien e yndyrnave.

Ulin presionin e gjakut

spicy-food-health-benefits-02-1200x800.jpgUshqimet pikante përmbajnë vitaminë A dhe C dhe ndihmojnë në forcimin e mureve të zemrës duke parandaluar krijimin e pllakave që ngadalsojnë qarkullimin e gjakut.

Përmirëson humorin

spicy-food-health-benefits-01-1200x800.jpg

Nëse kohët e fundit keni përjetuar luhatje të shpeshta humori shtojini pak “zjarr” dietës suaj e do të shihni që do të ndiheni më të gjallëruar e të lumtur pasi ushqimet pikante lirojnë hormonet e mira.

 

Published in MED+

Rënia e temperaturave në stinet e vjeshtës dhe dimrit bëhet shpesh burim i ftohjeve dhe rrufave te shumë njerëz. Në këtë artikull po ju sjellim disa këshilla se çfarë ushqimesh duhet të konsumoni për të parandaluar ftohjen si dhe për të forcuar imunitetin në këto ditë të ftohta.

1. Spec i kuq Paprika
​Speci i kuq Paprika është shumë i pasur me vitaminë C, ai përmban dyfishin e vitaminës C krahasuar me agrumet (si limonat, portokallet etj), prandaj përforcon sistemin tuaj imunitar dhe parandalon ftohjen.

2. Finoku
Finoku është gjithashtu shumë i pasur me vitaminë C dhe ndikon në përforcimin e rezistencës trupore. Gjithashtu ai vret bakteret dhe viruset duke parandaluar ftohjen.

3. Kosi
Kosi përmban probiotikë duke ndihmuar organizmin të luftojë infeksionet e ndryshme. Gjithashtu përmirëson tretjen dhe mbron trupin në tërësi.

4. Çaji jeshil
Çaji jeshil është shumë i pasur me antioksidantë dhe lufton radikalet e lira, duke përforcuar kështu imunitetin e organizmit.

5. Patatet e ëmbla
Patatet e ëmbla janë shumë të pasura me antioksidantë dhe përmirësojnë mirëfunksionimin e qelizave, duke përforcuar kështu imunitetin e trupit.

6. Hudhra
Hudhra është një super produkt për parandalimin e ftohjes pasi përmban shumë kalcium , potasium dhe lufton bakteret e këqija.

7. Kurkuma ose Turmeriku
Kurkuma ose siç njihet ndryshe edhe rrënja e turmerikut, përveç shijes fantastike që ka në gatime, është një bimë me efekte shumë pozitive për shëndetin, pasi është anti inflamatore dhe lufton radikalet e lira, duke e bërë organizmin më të fortë.

8. Peshku Salmon
Salmoni është shumë i pasur me proteina dhe me acide yndyrore Omega 3 duke ndikuar kështu në aktivizimin e qelizave T, të cilat mbrojnë organizmin nga sëmundjet.

9. Guacka deti
Guackat e detit janë një tip i ngjashëm me midhjet . Ato janë të pasura me vitaminë C dhe E , si dhe shumë antioksidantë duke ndihmuar në mirëqënien e përgjithshme të organizmit.

10. Lakra e Brukselit
Lakra e Brukselit ka shumë vlera ushqyese dhe është e pasur me vitaminë C. Ajo parandalon dëmtimin e qelizave dhe përforcon imunitetin.

Published in MED+

Kohët e fundit është vënë re një trend që duket se ka kënaqur fitimet e kompanive të këpucëve të cilët kështu në heshtje bashkëpunojnë me kompanitë e modës të cilët prodhojnë pantallona. Mund ta keni vënë re se këpucët pa qafë dhe xhinset pas trupit, treçerekshe ose deri tek kyçi i këmbës kanë qenë mjaft të famshme sezonet e fundit.

dtr1.jpg

Kjo ka bërë që shumica e njerëzve të mos veshin çorape duke qenë se ky stil të bën që prania e çorapeve të mos jetë estetikisht mirë dhe duke i rënë shkurt, njerëzit i kanë hequr fare çorapet.

Kjo ka sjellë që shumë njerëz (shumica meshkuj) të kenë probleme me gjunjtë dhe kyçet e këmbëve duke shtuar me 37% vitin e fundit përqindjen e atyre të cilët vizitohen për këto probleme tek ortopedët. Këta të fundit kanë shpjeguar se problemi ka qëndruar tek mos përdorimi i çorapeve. Këmbët djerësiten shpejtë dhe janë më të hapura ndaj infeksioneve dhe bakterieve që merr këpuca, gjithashtu këmba kur nuk është në rehatinë që duhet sjell probleme në ecje çka efekton direkt kupat e gjunjëve.

Morali: Harrojeni çfarë thotë moda! Çorapet janë të domosdoshme, ju mund të përdorni ato më të shkurtrat kur nuk doni të jenë të dukshme por kurrësesi t’i eliminoni. /Blitz.al/

Published in MED+

Cikli i çregullt menstrual është një shqetësim sot për shumë femra. Dhe arsyet se pse cikli vonohet nuk ka të bëjë domosdoshmërisht me një shtatzani të mundshme.

Prandaj, në këtë artikull po ju rendisim arsyet kryesore të vonesës së ciklit menstrual:

1. Humbje e madhe peshe ose ushtrime të shumta fizike
Sipas studimeve, problemet me humbjet e mëdhaja në peshë apo me ushtrimet e shumta fizike mund te shkaktojne cikël menstrual të vonuar, pasi organizmi nuk ndihet në formën e vet natyrale, ka pësuar ndryshime dhe duhet pak kohë derisa çdo gjë të kthehet sërish në normalitet

2. Stresi
Stresi është një ndër arsyet kryesore edhe për vonesën e menstruacioneve, pasi trupi jep sinjale të një gjëndjeje jo normale, që shkakton shpesh edhe vonesë në cikël.

3. Çregullime të tiroideve
Tiroidet janë përgjegjëse edhe për metabolizmin e organizmit tuaj si dhe kanë lidhje me shumë sisteme të tjera në trup. Prandaj nëse keni çregullime të tiroideve, duhet ti kuroni pasi ato shkaktojnë edhe vonesa në ciklin menstrual.

4. Intoleranca ndaj glutenit
Nëse jeni një person që vuani nga intoleranca ndaj glutenit por nuk jeni kujdesur siç duhet për veten dhe keni konsumuar ushqime me gluten, kjo shkakton edhe vonesë apo çrregullime të ciklit menstrual.

5. Medikamentet kundra shtatzanisë
Nëse ju përdorni ndonjëhere medikamente të caktuara që janë kundra shtatzanisë, ato krijojnë shpesh edhe çregullim të ciklit menstrual. Në këtë kategori nuk hyjnë kontraceptivët, por më tepër pilulat që veprojnë pas një shtatzanie të padëshiruar.

6. Menopauza e parakohshme
Ka gra që megjithëse ne moshë te re, kalojnë menopauzën e parakohshme, duke filluar rreth moshës 40 vjeç, gjë e cila lidhet drejtëpërdrejtë edhe me ndërprejen e ciklit menstrual.

Published in MED+

Uji me kastravec është një pije që ofron shumë benefite për oganizmin, si për shëndetin, ashtu edhe për lëkurën e bukurinë në tërësi. Për ta pregatitur këtë lëng mjafton të prisni disa feta kastraveci, ti hidhni në ujë natyral e ti lini për 2-3 orë. Mund të shtoni disa gjethe mente dhe disa pika limoni për shije. Më pas mund ta konsumoni gjatë ditës të ftohtë ose në temperaturë ambjenti.

Më poshtë po ju listojmë 6 përfitimet kryesore të ujit me kastravec:

1. Pakëson oreksin
Kjo lidhet me faktin se ky lëng ju mban të hidratuar duke ju dhënë ndjesinë e ngopjes.

2. Hidraton lëkurën
Kastraveci përmban 95% ujë, që ju ndihmon në një hidtarim shumë të mirë të lëkurës, duke ndikuar kështu në parandalimin e rrudhave dhe shenjave të lodhjes në lëkurë.

3. Antioksidant shumë i mirë
Kastraveci është i pasur me vitaminë A dhe D si dhe me shumë antioksidantë, duke luftuar kështu radikalet e lira.

4. Detoksifikon
Kastraveci ka aftësi detoksifikuese dhe purifikuese për organizmin, duke ju ndihmuar të largoni substancat e dëmshme nga trupi juaj.

5. Përmirëson qarkullimin e gjakut
Kastraveci është i pasur me potassium, që ka nje ndikim thelbësor në qarkullimin e mirë të gjakut dhe kontrollimin e tensionit.

6. Ju bën mirë flokëve
Kastraveci ndikon në rritjen e flokëve pasi është i pasur me silikon, fosfor dhe kalcium.

Published in MED+